Bilimsel Haberler

IMG_6727

 

 

 

  • Bölümümüz Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Çağlar UZUN Fransa’da düzenlenen Prix VideoFormes 2015 videoart festivalinde “Chalking” isimli videosuyla mansiyon ödülü almışt.ır. Başarılarının devamını diliyoruz.

chalking

PRIX_VDF_PRIX_UBP_2015_MENTION

Dönem boyunca 1. sınıf öğrencilerinin tüketim kültürü bağlamında çöple kurdukları sorgulayıcı ilişkinin ortaya çıkardığı kendi çöpüyle yüzleşme ve buna bağlı olarak gelişen çöp bilincinin kampus öğrencileri üzerinde de benzer sorgulamaların kurulmasına ve çöpe karşı farkındalık yaratılması planlanmaktadır.

Bütün Resim Bölümü birinci sınıf öğrencilerinin bizzat kendilerinin yaptıkları çöp kostümlerini giyerek kurguladıkları bu performansta, çöpün yer değiştirmesi sayesinde aslında kaybolmadığını sadece bizim görüş alanımızın dışına çıktığını temsil etmeye çalışacaklardır. Çöpün kendi varoluşuyla yani estetik unsurlarının özellikle dışlandığı bu gösteride farklı mekanlarda (çöp kutuları, basket sahası, kütüphane önü, vb) düzenlenerek  çöple karşılaşmalar yaratılacaktır. Öğrenciler tarafından oluşturulan çöp yığını tepeleri  performansı izleyiciyle şaşırtıcı ve yakalayıcı bir ilişkiye girmenin yollarını zorlayacaktır.